DrukujDrukuj

Tort przygotowany na inaugurację opery

Tort na inaugurację opery zapowiada się imponująco. Będzie miał 2 m długości i 1,5 m szerokości, a jego waga to przeszło 100 kg.
Jek twierdzi Kinga Poskrobko-Nieradka, menedżerka Cukierni Kinga, mistrz cukiernictwa w stylu angielskim, nietypowość tortu polega na jego wielkości i na tym, że jest odzwierciedleniem rzeczywistego wyglądu opery. Zadbano o wszystkie szczegóły, łącznie z otoczeniem gmachu.
Na torcie znajdziemy cukrowe drzewa, amfiteatr z ławeczkami, a nawet krzaczki rosnące przy budynku. Do przygo-towania tortu użyto 500 jajek, 50 kg mąki i tyleż samo owoców. Każdy element konstrukcji jest jadalny. Fasadę, w rzeczywistości wykonaną ze szkła, zrobiono z karmelu, a ustawioną na dachu rzeźbę autorstwa Teresy Murak przedstawiającą Głowę Kompozytora – z czekolady. Cały tort pokrywa masa cukrowa, będąca słodkim odpowiednikiem cegiełek czy chodników.
Do stworzeni atortu użyto różnych surowców, jak karmel, masa marcepanowa, czekolada, czy krem. Same wykonanie wymaga techniki, zdolności manualnych, wyobraźni, a nawet podstaw wiedzy architektonicznej.
Smak tortu został specjalnie przygotowany. Mamy bitą śmietanę z owocami z dodatkiem chałwy. Nasączony jest alkoholem rumowym. Górna część, zwieńczenie tortu będzie miało smak marakui. W całości zostanie złożony dopiero w piątek, czyli w dniu inauguracji.
– Tort ustawimy na specjalnym podeście w głównym foyer opery – mówi menedżerka. – Zostanie przygotowany w kilku częściach, które połączymy ze sobą już na miejscu. To konieczność wynikająca z nietypowej wielkości, inaczej… nie zmieścilibyśmy się z nim w drzwiach.
Nad przygotowaniem wszystkich elementów tortu pracowano przez około dwa tygodnie. Jest ich strasznie dużo, można liczyć nawet w tysiącach. Samych drzewek jest około 70 sztuk. Do tego schody, kamyczki i aż 50 ławeczek w amfiteatrze.
To nie jedyny nietypowy tort, który przyszło robić cukiernikom. Wcześniej na specjalne zlecenie państwa młodych przygotowali tort w kształcie smoka, który miał 1,5 metra wysokości i... rozłożone skrzydła.

Twoja ocena: Brak Średnia: 2.3 (3 głosy)