DrukujDrukuj

Synagoga Wielka w Tykocinie

Synagoga Tykocin.JPG
Wielka Synagoga w Tykocinie mieści się przy ul. Koziej 2, w sąsiedztwie Małego Rynku. Zbudowano ją w 1642 roku. Jest obecnie drugą, co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce. Ściany synagogi ozdobione są inskrypcjami psalmów zapisanymi w językach aramejskim i hebrajskim.

Od 1977 synagoga stanowi siedzibę Muzeum Kultury Żydowskiej. Posiada ono szeroką ekspozycję przedmiotów związanych z kulturą żydowską. Dawniej w wieży synagogi mieściła się siedziba sądy gminy żydowskiej i więzienie. Obecnie pomieszczenia te są wystylizowane na pokój rabina i pokój, w którym znajduje się stół z zastawą służącą do spożywania posiłków paschalnych.


Z budynkiem związana jest również legenda - rabin, który przybył do Tykocina pod koniec XVI wieku, miał rzekomo umieścić w żyrandolu liczne amulety, które miały chronić modlących się w bożnicy żydów. Podobno właśnie dzięki temu, wiele lat później, kiedy żyrandol urwał się z sufitu, spadł w takim miejscu, że nikogo nie zranił. Po ty,m zdarzeniu w Synagodze powieszono nowy żyrandol.


Synagoga ( zwana często bożnicą) nie jest żydowską świątynią w znaczeniu chrześcijańskim. Nie jest to obiekt konsekrowany, czy sakralny. W kulturze żydowskiej jedyną prawdziwą świątynia była Świątynia Jerozolimska zburzona w 70 roku n.e.


Do najważniejszych elementów synagogi zaliczyć można Aron Hakodesz - świętą skrzynię wbudowaną we wschodnią ścianę synagogi (zdj.). W nim przechowywane są święte zwoje Tory. Aron Hakodesz przesłonięty jest ozdobną zasłoną (zazwyczaj w odcieniu czerwieni). Nad nim znajduje się lampa lub żyrandol: Ner tamid - Wieczne Światło. Po bokach często umieszczone są menory - siedmioramienne świeczniki.
W centralnej części synagogi znajduje się bima - specjalne podwyższenie lub podest przeznaczony do czytania Tory. Oprócz pulpitu lub stołu przeznaczonego do czytania Tory w bimie ustawione jest ozdobne krzesło (zdj.), na którym zasiada Mohel - urzędnik gminy żydowskiej, zajmujący się obrzezaniem młodych Żydów.

Autor
oprac. Ewa Wildner
Stefcio_Wichura

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)