DrukujDrukuj

Saki (gmina Kleszczele)

Etykietowanie:
Współautorzy:
  • kedziaw
  • pmalinowski
  • zdanowicza

Saki - wieś położona w województwie podlaskim , w powiecie hajnowskim, w gminie Kleszczele
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa białostockiego.


Historia wsi sięga XV wieku. Została osadzona przez bojarów z zamku bielskiego.

Po latach wieś podzielono na dwie części. Jedna należała do potomków jej założycieli bojarów. Druga wraz z dworem przejęli chłopi

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi dokładnie z 1567 roku. W Popisie Wojska Litewskiego zapisano, że Eliasz Semenowicz Sakowski na potrzeby wojska wystawił 1 konia. dalsza historia tej miejscowości nie jest dokładnie opisana, ale w dokumentach historycznych utrwalona kilka waznych wydarzeń.

W 1595 Sakowscy - właściciele wsi - fundują kaplicę pod wezwaniem świętego Dymitra. W dokumencie z 1727 roku znajduje się pierwsza informacja istnieniu o cerkwi w Sakach.


Według informacji z 1784 roku wieś należała do Józefa Lewickiego, syna Adama Lewickiego chorążego pińskiego. Dziewięć lat później jej właścicielem dworu w sakach był Florian Cieszkowski, starosta kleszczelowski i adiutant hetmana Branickiego. W 1795 roku po III rozbiorze Polski wieś trafia do zaboru rosyjskiego. Według spisu w 1806 roku we wsi mieszkało 19 gospodarzy (potomków bojarów) wraz z rodzinami.

W 1835 właścicielem dworu Saki był już Tomasz Kryński. Według spisu z 1846 roku w jego majątku zamieszkiwało 51 mężczyzn i 43 kobiety. W 1864 roku 16 chłopów pańszczyźnianych ze wsi Saki otrzymało akt uwłaszczeniowy podpisany przez Karolinę Kryńską.

W 1887 roku w Sakach powstała przycerkiewna szkoła, do której uczęszczało 14 dzieci.

W 1913 roku majątek Saki zostaje zlicytowany.
W 1936 roku na wniosek 26 mieszkańców grunty wsi ulegają komasacji, czyli scaleniu. Wówczas ich powierzchnia zajmowała 862,712 ha.


Rok 2001 w sakach powstaje Męski Dom Zakonny św. Dymitra Sołuńskiego Eryguje go Metropolita Sawa.


We wsi do dziś zachowała się Cerkiew św. Dymitra z XVIII wieku.

saki.jpg.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (7 głosów)