DrukujDrukuj

Parafia Bożego Ciała w Łomży

Etykietowanie:
Autor:
pg1lomza
Współautorzy:
  • ZS w Płocicznie-Tartak
  • kedziaw
  • zdanowicza

''''Parafia Bożego Ciała w Łomży' – parafia rzymskokatolicka w Łomży, należąca do dekanatu łomżyńskiego św. Michała Archanioła. Kościół parafialny wraz z plebanią znajdują się przy ulicy Przykoszarowej 26 w Łomży.
...
Parafia erygowana została 3 grudnia 1989 przez ówczesnego biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza przy tymczasowej drewnianej kaplicy. Jej terytorium zostało wydzielone z części obszaru parafii Miłosierdzia Bożego. W roku 1997 część parafii Bożego Ciała została oddana nowopowstałej parafii Krzyża Świętego, w zamian dołączona kolejny obszar z parafii Miłosierdzia Bożego.
...
Od lipca 1990 roku do marca 2001 roku trwała budowa kościoła murowanego pw. Bożego Ciała, staraniem księdza proboszcza prałata Ferdynanda Gryszki. Było to wotum wdzięczności za dar III pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. 3 czerwca 1995 został wmurowany kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w Łomży. W marcu 2002 roku biskup Stanisław Stefanek poświęcił nowo wybudowaną świątynię. 18 września 2008 roku bp Stanisław Stefanek, wraz z biskupem pomocniczym Tadeusza Bronakowskim i biskupem seniorem Tadeuszem Zawistowskim dokonali uroczystej konsekracji kościoła. Zakończyło to jednocześnie 18-letni okres budowy i wykańczania kościoła. W kościele znajdują się także relikwie św. Stanisława Kostki, patrona parafii.
...
W Giełczynie, na terenie parafii znajduje się kaplica pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Budynek, w którym niegdyś mieścił się sklep, został pobłogosławiony 22 lipca 1997 przez bpa Stanisława Stefanka.
Plebania została wybudowana w 1995 roku.
...
Do parafii należy ok. 7000 wiernych. Odpusty w święto NMP Królowej Polski, Bożego Ciała i św. Stanisława Kostki. Ciekawostką jest, że prawie zawsze, w dniu 3 maja, w święto NMP Królowej Polski, w parafii ma miejsce uroczysta msza święta wraz z sakramentem bierzmowania.
...
Proboszczem jest ks. prał. Ferdynand Gryszko.
Wikariusze:ks. mgr Krzysztof Górski, ks. dr Waldemar Świątkowski, ks. Sławomir Zieliński
Kosciol_Bozego_Ciala.jpg
Autor: Adam Oleksy

Brak głosów