DrukujDrukuj

Dożynki centralne Białystok 1973

Autor:
T.R.
Współautorzy:
  • zdanowicza
  • akoziol

W pierwszych dniach września 1973 roku w Białystok odbyły się centralne dożynki .
Przygotowano się do wielkiego wydarzenia, w którym miał uczestniczyć I sekretarz Piotr Jaroszewski oraz przywódca państwa - wówczas Edward Gierek.
Dożynki, mimo iż ściśle związane z działaniami ówczesnego ustroju i partii przyniosły miastu i regionowi wiele dobrego.
Wówczas powstały chociażby popularne "spodki" przy ulicy Rocha, wyremontowano elewacje budynków przy Lipowej, Sienkiewicza i al. 1 Maja (czyli Piłsudskiego). Powstało też wiele nowych obiektów: stadion, centrum wystawiennicze przy Kawaleryjskiej, zmodernizowano też wiele miejskich ulic. Wśród niewątpliwych korzyści płynących z organizacji dożynek wymienia potężny zastrzyk pieniędzy z centralnej kasy. Dzięki niemu gruntownie zmodernizowano drogę łączącą Białystok z Warszawą. Wyrównano jej nawierzchnię, pobudowano zatoczki dla autobusów.Jeszcze więcej zmian było poza miastem.

Postacią, której region dożynki zawdzięczał był ówczesny I sekretarz komitetu wojewódzkiego Zdzisław Kurowski. Do Białegostoku przyjechał w 1971 roku i zaczął realizować słynne na całą Polskę "białostockie przyśpieszenie". Były to wizje przyśpieszenia kulturowo-oświatowego, zarówno realne jak i tylko papierowe, takie jak stworzenie wielkiego ośrodka akademickiego z uniwersytetem i z myślą o propagandowych sukcesach, na przykład uczynienie z Białostocczyzny potęgi w pływaniu, ale realnie zainicjowano programy gospodarcze ze wskazaniem na rolnictwo. Zdzisław Kurowski doprowadził do powstania cukrowni w Łapach, modernizował drogi i miasta. Poprawiał wydajność rolnictwa, sprowadzając m.in. nowe rasy krów. Działał też politycznie. Dożynki były wyróżnieniem Kurowskiego za niewątpliwy awans cywilizacyjny regionu.
Pamiątkami po dożynkach, są do dziś istniejace:
metalowe rzeźby-konstrukcje u zbiegu ul. Jana Pawła II i Szosy Ełckiej;
metalowe konstrukcje przy ul. Zwycięstwa
herb miasta przy Kawaleryjskiej( wjazd od strony trasy na Juchnowiec)

źródło: Między cywilizacjami – o dwudziestowiecznych losach mieszkańców
województwa białostockiego, oprac. B.Polak; A. Dobroński; E. Mironowicz; J. J. Milewski, biuletyn, IPN 2005, s. 4- 27.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (6 głosów)